XXIV Edycja Rankingu Audytorów Rzeczypospolitej – nagrody rozdane – Newsletter #3
Bez niespodzianek. Branża audytorska w Polsce utrzymuje stabilny wzrost. Przychody z audytu wzrosły o 15% więc można powiedzieć że rynek nie ogląda się na walkę cenową wśród małych firm audytorskich o której sporo się mówi. Przed branżą nadal stoją wyzwania, jak presja kosztowa, rosnące wymagania regulacyjne oraz braki kadrowe. Kluczowym trendem jest inwestowanie w technologie informatyczne, które mają zwiększyć efektywność audytu i obniżyć długofalowo koszty usług, choć obecnie ceny audytu rosną szybciej niż inflacja. (źródło: rp.pl)
Czy AI może zastąpić biegłego rewidenta?
Ludzka ocena i doświadczenie – Mimo że AI może analizować dane w sposób szybki i efektywny, biegły rewident wykorzystuje swoje doświadczenie, by dostrzegać subtelne niuanse, które mogą umknąć algorytmom. Jego zdolność do rozumienia kontekstu, interpretowania niejednoznacznych sytuacji czy rozwiązywania problemów wymagających intuicji i doświadczenia jest trudna do zastąpienia przez maszyny.
– Etyka i odpowiedzialność zawodowa – Zawód biegłego rewidenta wiąże się z dużą odpowiedzialnością prawną i zawodową. Biegły rewident musi podejmować decyzje w zgodzie z etyką zawodową, dbając o interesy interesariuszy, takich jak akcjonariusze czy pracownicy. AI może wspierać, ale to człowiek ponosi odpowiedzialność za podejmowane decyzje, co sprawia, że element ludzki pozostaje kluczowy.
– Kompleksowość audytu – Audyt to nie tylko analiza liczb, ale także zrozumienie kontekstu organizacyjnego i operacyjnego przedsiębiorstwa. AI może pomóc w automatyzacji procesów, ale nie zastąpi biegłego rewidenta w pełnym zrozumieniu działalności firmy, jej strategii, ryzyk oraz wpływu zewnętrznych czynników, które wymagają rozważenia. Umiejętności interpersonalne i negocjacyjne są niezbędne w tym zawodzie, a AI nie jest w stanie skutecznie pełnić tej roli, która wymaga empatii, perswazji i komunikacji
PANA w zarządzie IFIAR
Międzynarodowe Forum Niezależnych Regulatorów Audytu – wiodąca międzynarodowa organizacja zajmująca się jakością audytu – zostało założone w 2006 r. w Paryżu. Obecnie liczy 56 członków z całego świata. Misją IFIAR jest działanie na rzecz interesu publicznego, w tym inwestorów, poprzez wzmacnianie nadzoru nad audytem na całym świecie. Członkowie organizacji dzielą się wiedzą i doświadczeniami i współpracują w celu dążenia do spójności w działalności regulacyjnej. IFIAR to również platforma dialogu z innymi organizacjami międzynarodowymi zainteresowanymi jakością audytu. (źródło: pana.gov.pl)
Zespół iZaufani